Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

SMARTFONY POLEASINGOWE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OD UŻYWANYCH?

2018-01-02
SMARTFONY POLEASINGOWE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OD UŻYWANYCH?

SMARTFONY POLEASINGOWE – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ OD UŻYWANYCH?

Kusi Ciebie zakup nowego modelu smartfona, ale odstrasza jego cena? Tańsze, bo używane lub powystawowe możesz kupić na portalach aukcyjnych, jednak coraz popularniejsze stają się smartfony poleasingowe. Czym różnią się one od pozostałych?

Smartfon stał się obecnie najważniejszym narzędziem podręcznym służącym do komunikowania się, korzystania z Internetu, pobierania i przekazywania danych, rozrywki oraz – dzięki ogromnej liczbie funkcji i aplikacji – do tysiąca innych rzeczy. Można nim robić zdjęcia i kręcić filmy, a potem je obrabiać, można wykorzystać go do nawigacji, sporządzania notatek czy powiadomień, zawiera dyktafon oraz odtwarzacz multimediów. 

Dzięki możliwości pobierania aplikacji wielofunkcyjność smartfonów nieustanie się rozszerza – „apki” wykorzystujemy, by skorzystać z usług bankowości elektronicznej, sprawdzić, kiedy mamy wywóz śmieci, gdzie najtaniej kupimy dany produkt itp., itd. 

Produkcja aplikacji na potrzeby smartfonów to obecnie osobna gałąź przemysłu, a produkcja nowych modeli smartfonów nie zwalnia. W wyścigu technologicznym główne skrzypce grają smartfony Apple i smartfony Samsung, choć inne firmy nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

SMARTFONY UŻYWANE – CO WYBRAĆ?

Multifunkcjonalność smartfonów sprawia, że musimy je stosunkowo często zmieniać, bo do sprawnego korzystania z tego sprzętu i obsługi „apek” potrzebujemy coraz więcej pamięci i coraz szybszy procesor. 

Średnio dany model wymieniamy co 2 lata, ale jeśli mamy specyficzne wymagania lub po prostu chcemy podążać z modą i postępem – jeszcze częściej. Zazwyczaj operatorzy GSM oferują nam możliwość kupna telefonu na raty w abonamencie, a 2-letni okres spłaty telefonu to najczęstsza opcja. Jednak czasem chcemy wymienić smartfon szybciej i kupić konkretny model, niedostępny u operatora. 

Wybierając kategorię smartfony używane wśród ofert sprzedaży mamy do dyspozycji 3 typy:

  • smartfony używane kupowane z drugiej ręki,
  • smartfony powystawowe kupowane w sklepach internetowych, często w kategorii outlet,
  • smartfony poleasingowe kupowane od firm specjalizujących się w resellingu.

Smartfony powystawowe są średnio o 20% tańsze od nowych, smartfony poleasingowe – nawet o 40% tańsze, a smartfony używane z drugiej ręki nawet o 50% tańsze. Przy wyborze smartfona cena nie powinna być jednak jedynym i najważniejszym kryterium. 

Przeglądając oferty w kategorii smartfony używane lub smartfony odnowione, powinniśmy brać pod uwagę następujące kryteria:

  1. Czy interesujący nas model jest w pełni sprawny, nie ma ukrytych wad?
  2. Czy ma wszystkie niezbędne akcesoria i dokumentację?
  3. Czy nie pochodzi z kradzieży – ma dowód zakupu, a numer IMEI dokumentacji i obudowy są zgodne?
  4. Czy posiada legalne oprogramowanie?
  5. Czy nie ma na nim blokad operatorskich, np. za niepłacenie rat?
  6. Czy ma pełny dostęp do iCloud, czyli tzw. pamięci w chmurze – tak działają smartfony Apple.
  7. Czy sprzęt posiada gwarancję producenta i czy jest ona ważna?

SMARTFONY POLEASINGOWE – NIŻSZA CENA I GWARANCJA

Weryfikacja odpowiedzi na powyższe pytania może być bardzo trudna, zwłaszcza jeśli nie znamy się na sprzęcie i kupujemy smartfony używane przez Internet. Dlatego z wymienionych typów smartfonów najrozsądniejszą opcją są smartfony poleasingowe

Są to modele pozyskiwane przez firmy trudniące się tzw. resellingiem najczęściej od korporacji, które wyposażają w telefony swoich pracowników, biorąc smartfony w leasing. Firmy te wiedzą dokładnie, jakie smartfony Apple i smartfony Samsung są chodliwe – które modele mają dobre opinie i można liczyć na ich ponowne kupno.

Smartfony poleasingowe są następnie poddawane drobiazgowemu przeglądowi – zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Elementy obudowy podatne na drobne uszkodzenia są wymieniane lub poddawane gruntownemu liftingowi. Takie smartfony odnowione w niczym nie różnią się wizualnie od nowych modeli. Na koniec firma resellingowa daje im gwarancję – najczęściej na rok.

I właśnie ten ostatni element wraz z dowodem zakupu to największe atuty tego typu używanych modeli. Gdyż nawet kupując smartfony powystawowe, nie masz pewności, czy dany model nie ma drobnych uszkodzeń, na jakie jest narażony w rękach potencjalnych klientów. Jeśli kupujesz smartfony używane z drugiej ręki, dochodzi do tego ogromne ryzyko kupna kradzionego sprzętu i w konsekwencji – kłopotów z prawem. 

Wybierając smartfony poleasingowe, kupujesz więc wymarzony model smartfona dużo taniej i masz pewność, że nie ma on tzw. złej historii, posiada dowód zakupu i gwarancję, a Ty możesz użytkować go jak nowy model. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel