Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezpieczeństwo w sieci – jak zabezpieczyć sprzęt przed złośliwymi atakami?

2017-11-16
Bezpieczeństwo w sieci – jak zabezpieczyć sprzęt przed złośliwymi atakami?

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI – JAK ZABEZPIECZYĆ SPRZĘT PRZED ZŁOŚLIWYMI ATAKAMI?

Wyłudzanie danych, złośliwe oprogramowanie, nieodpowiednie treści dla nieletnich, stalking, cyberprzemoc – to tylko kilka z wielu niebezpieczeństw znajdujących się w Sieci. Trywialne, ale prawdziwe jest stwierdzenie, że Internet nie jest jedynie kopalnią wiedzy czy sposobem na rozrywkę, jest też miejscem pełnym zagrożeń.

Nieumiejętne korzystanie z usług dostępnych w Sieci, a do tego brak lub nieodpowiednie zabezpieczenie urządzeń wykorzystywanych w tym celu mogą narazić Cię jako użytkownika na niebezpieczeństwo. 

Jak więc poprawnie zabezpieczyć się przed zagrożeniami z Sieci? 

Niezależnie od rodzaju zagrożenia, Twoje urządzenie powinno być zabezpieczone. W tym celu najlepiej jest po prostu zamknąć do niego wejście odpowiednio dobraną kłódką w postaci dobrego oprogramowania antywirusowego. 

Mówiąc wprost – należy zabezpieczyć przede wszystkim wejście. Dlaczego w taki sposób? Otóż wyobraź sobie sytuację, że dopiero po tym, gdy do Twojego mieszkania wchodzi złodziej, Ty zaczynasz szukać klucza. Nie ma to najmniejszego sensu, ponieważ szkoda już została wyrządzona. 

Kolejną ważną kwestią jest legalne oprogramowanie, które umożliwia aktualizację systemu do najnowszych wersji, a tym samym dodatkowo chroni Twój komputer czy laptop poleasingowy

ANTYWIRUS – CZYM JEST I DO CZEGO SŁUŻY?

Oprogramowanie antywirusowe, potocznie zwane antywirusem, to pierwszy krok do zabezpieczenia Twojego komputera, laptopa, tabletu, a także smartfona.  W dużym uproszczeniu antywirus to  program, który wykrywa złośliwe oprogramowanie (czyt. wirusa), następnie uniemożliwia mu zainstalowanie się na Twoim komputerze lub zaatakowanie systemu operacyjnego. 

Antywirus rozpoznaje podejrzane zachowania i ostrzega o nich użytkownika. 

W celu zapobieżenia zainfekowaniu urządzenia należy zainstalować odpowiedni program antywirusowy, a następnie regularnie go aktualizować. 

JAKI PROGRAM ANTYWIRUSOWY BĘDZIE LEPSZY: PŁATNY CZY BEZPŁATNY? 

Panuje przekonanie, że dobry program musi kosztować. W tym jednak przypadku śmiało możesz decydować się na bezpłatną wersję antywirusa. Obecne programy antywirusowe mają zaawansowane mechanizmy, które chronią przed potężnymi wirusami, kradnącymi dane czy blokującymi dostęp do nich, by wymusić okup. 

Korzystając z programu antywirusowego, pamiętaj jednak o kilku ważnych zasadach:

 • Instaluj programy tylko ze sprawdzonego źródła. Oprogramowanie znalezione w Sieci na  nieoficjalnej stronie może zawierać różnego rodzaju malware, które zostało tam wgrane przez hackerów.
 • Ustaw automatyczną aktualizację bazy wirusów komputerowych. Nowe wirusy powstają codziennie, dlatego Twój komputer powinien posiadać ich aktualne definicje, w innym przypadku stanie się na nie podatny.
 • Nie używaj na stałe wersji demonstracyjnych i testowych, po wygaśnięciu – antywirus będzie bezużyteczny.
 • Regularnie skanuj wszystkie pliki na swoim komputerze. Szczególnie jest to ważne, jeżeli korzystasz z nieznanych sieci, podłączasz pendrive’y czy otrzymujesz maile z dziwnymi załącznikami. 
 • Korzystaj tylko z jednego oprogramowania antywirusowego – dwa programy na jednym komputerze mogą powodować zakłócenia, spowolnić jego działanie, a nawet doprowadzić do zepsucia. 

JAKI ANTYWIRUS WYBRAĆ? 

W wyborze programu warto kierować się również opinią ekspertów. W tym celu można posłużyć się zestawieniem, które w czerwcu 2021 r. opublikował „Komputer świat”. Głównym kryterium oceny była skuteczność ochrony.  

 1. Kaspersky Free - 6/6
 2. Avast Free Antivirus - 5,5/6
 3. AVG AntiVirus Free - 5/6
 4. Panda Free Antivirus - 5/6
 5. 360 Total Security - 4,5/6
 6. SecureAPlus - 4,5/6

Jak widzimy, na pierwszym miejscu w zestawieniu znalazł się Kaspersky Free. Jest to darmowa podstawowa wersja słynnego programu antywirusowego. Zapewnia podstawową ochronę przed wirusami, spyware, phishingiem i niebezpiecznymi stronami internetowymi, ponadto zawiera osłonę poczty e-mail i funkcję automatycznie blokującą pobieranie niebezpiecznych plików.

DLACZEGO OPROGRAMOWANIE POWINNO BYĆ LEGALNE?

W powszechnym przekonaniu głównym narzędziem ochrony przed złośliwymi wirusami są programy antywirusowe. To prawda. Ale, nie tylko. Otóż legalny Windows 10 (który nomen omen posiadają wszystkie komputery poleasingowe) wspiera antywirus za pomocą zapory sieciowej, czyli tzw.  firewalla.

Zapora Windows to moduł ochronny, który odpowiada za filtrowanie całego ruchu sieciowego i ewentualne blokowanie ataków zdalnych na dany komputer. 

Jeżeli chcesz, by Twój komputer był dobrze zabezpieczony, pamiętaj, że zapora ta powinna być zawsze uruchomiona, nawet jeśli masz włączoną również inną zaporę. Jej wyłączenie spowoduje, że urządzenie (i ewentualna sieć lokalna) będzie bardziej podatna na zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem.

Pamiętaj, że brak legalnego oprogramowania, to brak możliwości jego aktualizowania, a co za tym idzie – brak zabezpieczenia sprzętu. 

CZY KOMPUTERY POLEASINGOWE ZAPEWNIAJĄ BEZPIECZEŃSTWO?

Tak. Wszystkie poleasingowe, odnowione, powystawowe komputery oraz laptopy mają zainstalowany legalny system Windows 10 z licencją MAR. Daje to gwarancję legalności systemu i oczywiście dostępu do jego aktualizacji. Co w przypadku zabezpieczenia sprzętu jest niezwykle istotne. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.33 / 5.00 3 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Super
2024-06-13
czas oczekiwania, zamówienie było że strony firmy# nie z Allegro
pixel